Başarılı bir SEO projesinde blog kullanımı en önemli basamaklardan biridir. Blog yazılarınızda belirli kriterlere dikkat ettiğinizde (özgün içerik olmasını söylememize gerek yok) içeriğinizi planlayabilirsiniz. 

Bir sonraki blog gönderinizi yayınlamadan önce, içeriğinizi ziyaretçiler, arama motoru robotları ve pazarlama hedefleriniz için tamamen optimize ettiğinizden emin olmak için bu denetim listesini kullanabilirsiniz.

Etkili blog yazısı için;

1. Bir başlangıç ​​başlığı oluşturun : Konu başlığı belirleyerek ilk adımı atın. Zaten buna uyumlu bir şekilde blog içeriği oluşturuyor olmalısınız ama bir çok içerik gelişi güzel başlık atılsa da, okunduğunda pek de bağlantılı gözükmeyebiliyor. Yazınızdan önce başlık seçiminiz, alt başlıkları oluşturmanıza ve konuya bağlı kalmanıza olanak sağlayacaktır. Başlıkta belirttiğiniz gibi konuya sadık kaldığınızı gösterir.

2. Kitlenizi tanıyın : İçerik oluşturmak için bir çok faydalı uygulama olsa da, her zaman geçerliliğini koruyacak önemli tek bir kural vardır: Kitlenizi bilin.

Blog yazısını tam olarak kim ve ne için yazdığınızı belirleyin. İçeriğinizin hedef kitlesini bildiğiniz zaman, yazınızı yönlendirmek çok daha kolaydır. Kiminle konuştuğunuzu bilmiyorsanız, okuyucularla bağlantı kuran ve harekete geçmeye zorlayan güçlü, hedeflenmiş bir içerik oluşturmak neredeyse imkansızdır.

3. Amacınızı bilin : Tüm dijital içerikler pazarlama planınız göz önünde bulundurularak oluşturulmalıdır. Bu nedenle, yazma kontrol listenizdeki ilk şeylerden biri, blog pazarlama içeriğiniz için en üst amacı belirlemek olmalıdır (örneğin , marka bilinirliği oluşturmak , e-posta abonelerini yakalamak, SEO’yu artırmak, vb.).

Odak Anahtar Kelime Önemi

4. Bir birincil anahtar kelime atayın : Gönderi için kullanılacak en iyi anahtar kelimeyi tanımlamak için bir çok keyword planner aracı kullanabilirsiniz. Google aramalarında kuyruklu anahtar kelimeleri ve keyword planner , keyword planner 2 yada search intent aracını tercih edebilirsiniz. Anahtar kelimeniz nispeten popüler olmalı ve sıralamaya girmeye değer bir hacime sahip olmalıdır. Anahtar kelim hacim durumu düşük olması her zaman gereksiz görülmemelidir. Sektörde önemli yada yeni gelişen bir kelimede hacim yaratan ilk sitelerden olmak içeriğiniz ile bağlantılı olarak büyük avantaj sağlayabilir.

 Ana anahtar kelimenizin başlıkta geçtiğinden emin olun.

5. Anahtar kelime türevleri kullanın : Alakalı anahtar kelimelerinizi de içeriğe dahil etmek belirli kalıpta içeriği akıcı bir hale getirmenize olanak tanır. Birincil (odak kelime) anahtar kelimeyle ilişkili üç veya dört ikincil anahtar kelime seçin.

Blog yazınızı uzun ve kaliteli tutun

6. 300’den fazla kelime yazın : Konuyu tam olarak ele almak için ihtiyaç duyduğunuz kadar yazın ve en iyi uygulama olarak, arama motorlarına eksiksiz bir kaynak olduğunu göstermek için içeriğinizde 300’den fazla kelime kullanın.

7. Değer ekleyin : Yazınızı yazarken, okuyucuya değerli ve yararlı bilgiler, gerçekler, istatistikler, paketler, haberler ve bilgiler verin.

8. Örnekleme yapın : Blog yazınız için bu kontrol listesinin önemli bir kısmı, ziyaretçilerin paylaşmaya çalıştığınız mesajı derinlemesine anlamalarına ve özümsemelerine yardımcı olan örnekleri kullanmaktır. Her anlatım da direk bilgi ana konuyu gösteremeyebilir. Güzel örnek veya alternatif seçenekler ile içeriğinizi daha faydalı bir hale getirin.

9. Aktif sesi kullanın . Etkin bir ses kullanarak gönderiyi ilginç tutun. İçeriğin sıkıcı veya mat görünmesine neden olabilecek pasif seslerden kaçının.

10. Kitleniz için sade ve anlaşılır : Yazının kalitesi yüksek olsa da, basit tutun. Aşırı karmaşık cümle yapıları veya okuyucuları kaybedebilecek terminoloji kullanmayın.

Kopya ve tekrardan kaçının!

11. İçeriği çalma : Oluşturduğunuz içerik her zaman orijinal olmalı ve hiçbir zaman başka bir web sitesinden kopyalanmamalıdır. Başka sitelerden gelen içerik arama cezalarına neden olabilir.

12. Uygun kaynaklar sağlayın : Blog yazınızda diğer sitelerden alıntılar veya bilgiler kullanıyorsanız, kaynağa bağlayarak doğru alıntılar yapın. Özellikle otoriter bilgi olarak kabul gören bilgileri kısa alıntılamak ve bunu belirtmek fayda sağlayacaktır. Kullanım yoğunluğunu az tutmakta fayda var.

13. Alt başlıklar kullanın : Metin bölümlerini ayırmak için içeriğinizi alt başlıkları kullanarak bölün. Böylelikle daha uzun içerikler oluşturmanıza ve konuyu daha ilgi çekici bir hale getirmek için eliniz güçlenecektir. Aynı zamanda hiyerarşik yapının kurulması da SEO kriterleri açısından artı bir değer katacaktır.

14. Odak anahtar kelimeyi en az bir alt başlıkta kullanın : Organik sonuçlarda başarılı bir blog yazısı için, odak anahtar kelimenizi alt başlıklarda en az bir defa kullanın.

15. Büyük paragrafları ayırın : Dijital içerikler çoğu zaman caydırıcı olabilir, bu nedenle paragraf ve boşluk ekleyerek büyük metin bloklarını ve paragrafları ayırın. Okunabilirlik durumuna önem verin.

Konuyu Vurgula ve Medya Kullan

16. Önemli bilgileri vurgulayın : En önemli içerik yazma ipuçlarından biri, gönderilerin daha kolay gözden geçirilmesini sağlayan biçimlendirme özellikleri kullanmaktır. Kalın, italik, renk tercihi gibi kullanımlar ile önemli bilgileri vurgulayın.

17. Destekleyici grafikler ekleyin : Blog içeriğinizde, gönderinin daha ilgi çekici olmasını sağlayan resimler, videolar, yerleşik sosyal gönderiler vb. kullanımlar tercih edin.

19. Görüntülerin doğru boyutta olduğundan emin olun : Çok büyük resimler site yükleme hızını yavaşlatır, bu nedenle büyük dosya boyutlarında fotoğraf kullanmayın.

20. Birincil anahtar sözcüğü resim alt etiketine ekleyin . Blog SEO’yu geliştirmek için sayfanın hedef anahtar kelimesini resim alt etiketinde kullanın .

Pazarlama hedeflerinize yada SEO grafiğinize katkı sağlamak için üreteceğiniz Blog ve diğer içerikleriniz için listenizi belirttiğimiz gibi doğru şekillendirin. Kaliteli bilgiyi her zaman anlaşılabilir bir biçimde kitlenize uygun planlayarak paylaşın. 

Diğer SEO çalışmaları için blog yazılarımızı takipte kalın.